Fine Arts

About Us

 

Faculty

A

Dan Adler, Department of Visual Art & Art History

Patrick Alcedo, Department of Dance

Modesto Mawulolo Amegago, Department of Dance

Carol Anderson, Department of Dance

David Scott Armstrong, Department of Visual Art & Art History

Eric Armstrong, Department of Theatre

Elizabeth Asselstine, Department of Theatre

B

Barbara Balfour, Department of Visual Art & Art History

Tereza Barta, Department of Film

Erika Batdorf, Department of Theatre

Jon Baturin, Department of Visual Art & Art History

Rob Bowman, Department of Music

Shawn Brixey, Digital Media Program, Department of Film, Department of Visual Art & Art History

Amnon Buchbinder, Department of Film

Ines Buchli, Department of Theatre

Karen Burke, Department of Music

C

David Cabianca, Department of Design

Darcey Callison, Department of Dance

Lisette Canton, Department of Music

Susan Cash, Department of Dance

Mark Chambers, Department of Music

Michael Coghlan, Department of Music

Marc Couroux, Department of Visual Art & Art History

D

Michel Daigneault, Department of Visual Art & Art History

Dorothy de Val, Department of Music

Gwen Dobie, Department of Theatre

E

Barry Elmes, Department of Music

Barbara Evans, Department of Film

F

Seth Feldman, Department of Film

Caitlin Fisher, Department of Film

Jennifer Fisher, Department of Visual Art & Art History

Norma Sue Fisher-Stitt, Department of Dance

Mary Fogarty, Department of Dance

Scott Forsyth, Department of Film

Robert Fothergill, Department of Theatre

G

Sandra Gabriele, Department of Design

Ian Garrett, Department of Theatre

David Gelb, Department of Design

Laurence Green, Department of Film

Michael Greyeyes, Department of Theatre

John Greyson, Department of Film

Brian Grosskurth, Department of Visual Art & Art History

Alberto Guevara, Department of Theatre

H

Jan Hadlaw, Department of Design

Sharon Hayashi, Department of Film

Al Henderson, Department of Music

Richard Hill, Department of Visual Art & Art History

Philip Hoffman, Department of Film

Shelley Hornstein, Department of Visual Art & Art History

Mark-David Hosale, Digital Media Program

Anna Hudson, Department of Visual Art & Art History

I

Jacques Israelievitch, Department of Music

J

Sherry Johnson, Department of Music

Janet Jones, Department of Visual Art & Art History

K

Hong Kal, Department of Visual Art & Art History

Ali Kazimi, Department of Film

Magdalena Kazubowski-Houston, Department of Theatre

Shawn Kerwin, Department of Theatre

Katherine Knight, Department of Visual Art & Art History

Leslie Korrick, Department of Visual Art & Art History

L

Paul Lampert, Department of Theatre

Yam Lau, Department of Visual Art & Art History

Laura Levin, Department of Theatre

Nina Levitt, Department of Visual Art & Art History

Brenda Longfellow, Department of Film

Michael Longford, Digital Media Program

M

William Mackwood, Department of Dance

Mary-Elizabeth Manley, Department of Dance

Janine Marchessault, Department of Film

Stephanie Martin, Department of Music

John Mayberry, Department of Theatre

John McCullough, Department of Film

James McKernan, Department of Theatre

Peter McKinnon, Department of Theatre

N

Nancy Nicol, Department of Visual Art & Art History

Angela Norwood, Department of Design

P

Sarah Parsons, Department of Visual Art & Art History

Christina Petrowska Quilico, Department of Music

Teresa Przybylski, Department of Theatre

R

Jay Rahn, Department of Music

Marie Rickard, Department of Film

Catherine Robbin, Department of Music

Danielle Robinson, Department of Dance

Ken Rogers, Department of Film

Don Rubin, Department of Theatre

Judith Rudakoff, Department of Theatre

S

Trichy Sankaran, Department of Music

Judith Schwarz, Department of Visual Art & Art History

Marlis Schweitzer, Department of Theatre

Barbara Sellers-Young, Department of Dance

Robert Simms, Department of Music

Don Sinclair, Digital Media Program

Yvonne Singer, Department of Visual Art & Art History

Holly Small, Department of Dance

Casey Sokol, Department of Music

Karen Stanworth, Department of Visual Art & Art History

Ross Stuart, Department of Theatre

Paul Sych, Department of Design

T

Nell Tenhaaf, Digital Media Program, Department of Visual Art & Art History

William Thomas, Department of Music

Malcolm Thurlby, Department of Visual Art & Art History

Temenuga Trifonova, Department of Film

V

Doug Van Nort, Digital Media Program, Department of Theatre

Matt Vander Woude, Department of Music

Brandon Vickerd, Department of Visual Art & Art History

Sundar Viswanathan, Department of Music

W

Colleen Wagner, Department of Film

Patricia Wait, Department of Music

Graham Wakefield, Digital Media Program, Department of Visual Art & Art History

Ron Westray, Department of Music

Renate H. Wickens, Department of Film

Mark Wilson, Department of Theatre

Howard Wiseman, Department of Film

Wendy Wong, Department of Design

Claire Wootten, Department of Dance

Louise Wrazen, Department of Music

Y

Kevin Yates, Department of Visual Art & Art History

Suzie Young, Department of Film

Z

Belarie Zatzman, Department of Theatre

Michael Zryd, Department of Film